Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Stanisława Bp. M. w Skrzeszewie
Cmentarz jest miejscem świętym.
„Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania. Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia wzglądem ciała” (Katechizm, § 2300)
Umożliwiając oddawanie należnej czci zmarłym, zapewniając właściwy porządek i sprawne funkcjonowanie cmentarza powierzamy go szczególnej trosce osób przebywających na jego terenie i prosimy o stosowanie się do poniższego regulaminu.
1. Cmentarz jest, miejscem wiecznego spoczynku naszych Zmarłych i miejscem modlitwy za nich. Ma charakter sakralny. Powinien być otoczony religijną czcią i szacunkiem oraz szczególną troską. Na cmentarzu należy zachowywać powagę, ciszę i porządek.
2. Cmentarz jest własnością parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie, na której spoczywa obowiązek zachowania katolickiego charakteru cmentarza i jego utrzymania zgodnie z przeznaczeniem.
3. Cmentarzem zarządza Proboszcz Parafii.
4. Sprawy związane z pochówkiem zmarłych oraz innymi czynnościami wykonywanymi na cmentarzu należy uzgadniać z Proboszczem Parafii w kancelarii parafialnej.
5. Na niżej wymienione prace prowadzone na cmentarzu należy uzyskać zgodę Proboszcza:
– przydzielenie miejsca do urządzenia grobu
– pogrzeb
– budowa nowego pomnika
– remont istniejącego pomnika, np. wymiana płyty
– ekshumacja zwłok po przedstawieniu koniecznych zezwoleń.
6. Prawo do grobu oznacza prawo do terenu o wymiarach:
– grób pojedynczy: 2,5 m x 1,5 m
– grób podwójny: 2,5 m x 2,3 m
Inny wymiar grobu należy uzgodnić z Proboszczem. Odległość między pomnikami może wynieść maksymalnie 0,5 m.
7. Grób ziemny nie może być użyty do ponownego pochowania zmarłych przed upływem
20 lat. Po 20 latach ponownie można użyć grobu do pochowania.
8. Zabrania się ustawiania nagrobków, które przekraczają granice alejek. W przypadku ustawienia nagrobka poza granicą alejki, dysponent jest zobowiązany do zmniejszenia miejsca grobowego na własny koszt. Zarządca cmentarza ma prawo do zmniejszenia miejsca grobowego bez informowania dysponenta w przypadku, kiedy dysponent nie dokonał zmniejszenia w umówionym terminie.
9. Na terenie cmentarza zabrania się ustawiania ławek, ogrodzeń, sadzenia drzew i krzewów, utwardzania ziemi wokół miejsc grzebalnych itp. bez zgody Proboszcza Parafii.
10. Ponadto zabrania się:
-deptania po grobach,
-przebywania osób w stanie nietrzeźwym, palenia papierosów,
-niszczenia zieleni i pojemników na śmieci,
-wyrzucania śmieci w miejscach do tego nie przeznaczonych,
-wprowadzania psów i innych zwierząt,
-jazdy na rowerze,
-handlowania i zarobkowania w inny sposób bez zgody Zarządcy,
-wjeżdżania pojazdami mechanicznymi bez zgody Zarządcy.
11. Zmiana nagrobka wymaga zgody Proboszcza. Na grobach można ustawić nagrobki o wymiarach, które nie przekraczają granic powierzchni grobu. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 07.03.2008 r., § 14).
12. Zabrania się zaśmiecania terenu w tym wysypywania odpadów poza miejsca do tego przeznaczone, wyrzucania śmieci nie pochodzących z cmentarza. Odpady i śmieci mogą być składowane jedynie w wyznaczonych do tego celu miejscach. Śmieci segregujemy wg instrukcji na tablicach umieszczonych przy boksach.
13. Zabrania się wyrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarsko – budowlanych do miejsc składowania odpadów. Pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz ze starego pomnika należy wywieźć z cmentarza.
14. Ziemię pozostałą po wykonaniu groby dysponent grobu zobowiązany jest wywieźć z cmentarza.
15. Wykonawca prac na cmentarzu zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych w wyniku wykonywanych prac.
16. Parafia nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z dewastacji lub klęsk żywiołowych, kradzieży oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru, a także za szkody wynikające z zaniedbania lub zaniechania. Groby podlegają indywidualnemu ubezpieczeniu.
17. Groby o wartości historycznej, archeologicznej lub artystycznej nie mogą być likwidowane i podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o cmentarzach oraz ustawie o ochronie dóbr kultury.
18. Parafia nie wykonuje usługi koszenia chwastów i trawy pomiędzy grobami oraz utrzymania porządku przy grobach.
19. W celu uregulowania opłat za wywóz śmieci i koszenia alejek pobierane są opłaty przez kancelarię parafialną w związku z pochówkiem, budową lub wymianą pomnika.
20. Wysokość opłat wynika z kosztów funkcjonowania i utrzymania estetyki cmentarza i ustala je Rada Parafialna.
21. Wobec osób nie stosujących się do Regulaminu będą stosowane środki prawne i administracyjne.
22. Regulamin cmentarza umieszczony będzie na każdej bramie cmentarnej, na tablicy ogłoszeń i parafialnej stronie internetowej.
23. Dane osobowe, przetwarzane i przechowywane w zbiorze danych Zarządcy, podlegają ochronie w myśl przepisów ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia1997 roku (Dz. U. z 2002 r., nr 101, póz. 926) – z wyłączeniem art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 cyt. ustawy. Administratorem danych jest Zarządca Cmentarza.
24. Gromadzone dane w systemie informatycznym, a także w formie tradycyjnej są odpowiednio zabezpieczone w sposób uniemożliwiający ich nieuprawnione przetwarzanie.
25. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy, a w szczególności Ustawa z dnia 31 stycznia 1956 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. Z 2000 r. Nr 23, poz. 295 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. z 2008 r. Nr 48, poz. 284) i Kodeks Cywilny.
21. Regulamin zatwierdził Proboszcz Parafii i Rada Parafialna dnia 16 października 2024 r.
Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.