„Chrystus Zmartwychwstał, Prawdziwie Zmartwychwstał„
Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?
Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał.
Przypomnijcie sobie, jak wam mówił,
będąc jeszcze w Galilei:
„Syn Człowieczy musi być wydany
w ręce grzeszników i ukrzyżowany,
lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie”.
(Łk 24, 5-7)
ALLELUJA! CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!
Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!
Drodzy Parafianie! Szanowni Goście!
Niech Ewangelia o pustym grobie i o Zmartwychwstaniu Pana pomoże odnaleźć Chrystusa w uroczystej Eucharystii i zaprosić Go w nasze życie w Komunii św., aby napełnił nasze serca pokojem i radością.
Niech Chrystus, „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana”, umacnia wiarę, rozprasza ciemności grzechu, obdarza nasze rodziny miłością, jednością i pokojem.

































Wielka Sobota
Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego. Jest to czas ciszy, modlitwy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. W kościołach trwa adoracja przy Bożym Grobie, gdzie wierni przychodzą, by czuwać i modlić się.
W ciągu dnia wierni tradycyjnie przynoszą do kościołów święconkę – koszyczki z pokarmami, które będą spożywane podczas śniadania wielkanocnego. Święci się m.in. chleb, jajka, kiełbasę i sól – symbole życia, siły i Bożych darów














Wieczorem lub po zmroku rozpoczyna się najważniejsza liturgia w całym roku – Wigilia Paschalna. To uroczysta Msza, która symbolicznie wprowadza nas w radość Zmartwychwstania. Podczas niej zapala się ogień, śpiewa się Orędzie Paschalne, czyta się fragmenty z Pisma Świętego, śpiewa radosne „Alleluja”, a wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.














Wielki Piątek
Drugi dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia Kościół wspomina mękę i śmierć Pana Jezusa na krzyżu. Jest to bardzo poważny i cichy dzień – nie odprawia się Mszy Świętej.
W kościołach wierni gromadzą się na specjalnej liturgii, która składa się z kilku części: czyta się opis Męki Pańskiej z Ewangelii, modli się za cały świat, a potem odbywa się adoracja Krzyża – każdy może podejść i ucałować krzyż, okazując wdzięczność Jezusowi za Jego ofiarę.
Na koniec Najświętszy Sakrament przenoszony jest do specjalnego miejsca zwanego Bożym Grobem, gdzie wierni mogą przychodzić na modlitwę i czuwać przy Jezusie. Ołtarz wciąż pozostaje ogołocony – bez obrusu, świec i ozdób – aż do Wigilii Paschalnej.



























Wielki Czwartek
Wieczorem, Mszą Wieczerzy Pańskiej, rozpoczyna się w kościołach Triduum Paschalne. To uroczyste nabożeństwo stanowi wyraz wdzięczności za ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. W wielu świątyniach po homilii odbywa się obrzęd umycia nóg – symboliczny gest nawiązujący do czynu Chrystusa, który pokazuje, że Kościół, podobnie jak On, nie istnieje po to, by mu służono, lecz by sam służył innym.
Po zakończeniu liturgii wierni w procesji udają się do tzw. ciemnicy, gdzie przenoszony jest Najświętszy Sakrament. Tam rozpoczyna się adoracja. Wymownym znakiem pojmania Jezusa po Ostatniej Wieczerzy staje się ogołocenie ołtarza – centralnego miejsca świątyni. Od tej chwili aż do Wigilii Paschalnej pozostaje on pozbawiony obrusu, świec i wszelkich ozdób.















Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, jak i początek Jego Męki. W tym dniu nie ma kazania ponieważ jest czytana Męka Naszego Pana Jezusa Chrystusa.
W naszej wspólnocie parafialnej na wszystkich Mszach Świetnych kapłan świecił palmy na zewnątrz kościoła by potem procesyjnie wejść do świątyni ze śpiewem na ustach. Dziękujemy Panu Bogu za piękną pogodę a parafianom za liczne przybycie i piękne palmy.
Po Mszy Świętej wszystkie dzieci które zrobiły i przyniosły palmy, zostały nagrodzone przez ks. Proboszcza.














Droga krzyżowa
Droga krzyżowa to bardzo ważne wielkopostne nabożeństwo o charakterze adoracyjnym, którego celem jest wzbudzenie żalu i współodczuwanie ostatnich i najboleśniejszych cierpień Jezusa Chrystusa oraz duchowe towarzyszenie Mu od chwili modlitwy w Ogrójcu aż do złożenia umęczonego ciała Jezusa do grobu.
Wspólnie z parafią Wirów wierni z naszej parafii mogli uczestniczyć w drodze krzyżowej 06.04.25r. Modlitwę rozpoczęliśmy przy kościele w Wirowie aby następnie udać się do Skrzeszewa. Przeszliśmy ok 4 km zatrzymując się przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej. Uczestnicy nabożeństwa, zmieniając się na poszczególnych stacjach, nieśli krzyż, odmawiali różaniec, śpiewali pieśni wielkopostne a młodzież czytała rozważania. Wszyscy szli w skupieniu i ciszy by jak najgłębiej przeżyć ten czas.
Dziękujemy Księdzu Pawłowi Solce proboszczowi parafii Wirów, Księdzu Piotrowi Jurczakowi proboszczowi parafii Skrzeszew oraz Księdzu Pawłowi Sierakowskiemu za wspólną modlitwę oraz dołożenie wszelkich starań w zorganizowaniu tego wyjątkowego nabożeństwa. Dziękujemy Strażakom i Policji za zabezpieczenie trasy a uczestnikom za wspólną modlitwę. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas dużo więcej.
























Podziękowanie
Zakończyły się rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii. Był to piękny i błogosławiony czas. Czas przemiany serc. Dziękujemy ks. Dariuszowi Kucharkowi za wygłoszone homilie za pouczenia, które skłaniają do refleksji za piękne cytaty Pisma Świętego oraz obecność wśród nas. Bóg zapłać księże 🙏
Urodziny Ks. Proboszcza
6 kwietnia to również święto naszego Księdza Proboszcza.
Z okazji urodzin życzymy dużo zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Niech Bóg Księdzu błogosławi i wskazuje drogę każdego dnia oraz dodaje sił aby jak najpiękniej wypełniać powołanie kapłańskie w oczach Boga i ludzi a Matka Boża Skrzeszewska wyprasza potrzebne łaski.
Szczęść Boże
Rekolekcje Wielkopostne
4-6 kwietnia to czas rekolekcji w naszej parafii, które prowadzi ks. Dariusz Kucharek Ojciec Duchowny WSD w Drohiczynie. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym jakże ważnym wydarzeniu. Rekolekcje wielkopostne są szczególnym czasem. Czasem zastanowienia się nad własnym życiem, czasem spowiedzi, czasem przemyśleń i refleksji, czasem pojednania się z Bogiem i drugim człowiekiem.
Rocznica Śmierci Jana Pawła II
Drugiego kwietnia przypada 20 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. W naszej parafii wierni zebrali się w kościele o godzinie 21.00 aby wspólnie modlić się i prosić Ojca Świętego o wstawiennictwo u Boga. Po modlitwie wierni z zapalonymi zniczami wyszli na zewnątrz kościoła aby pod krzyżem poświęconym przez JPII podczas pielgrzymki do Drohiczyna, postawić znicze.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar pontyfikatu JPII, za piękne, głębokie nauczanie oraz za miłość do Boga i każdego człowieka









Dowcipny proboszcz 🙂
Pierwszego kwietnia ks. proboszczowi zebrało się na żarty. Po odprawieniu porannej mszy poprosił parafianki aby przyszły na godzinę 9.00 do kościoła bo przyjedzie wysięgnik i trzeba będzie umyć okna w kościele a nikt inny nie zrobi tego lepiej od jego parafianek. Trzeba przyznać że trochę byłyśmy zdziwione takim obrotem sprawy, bo gdzie my kobitki po 60 a nawet 70 lat mamy z wysięgnika myć okna. Ksiądz proboszcz wychodzi z kościoła zadowolony i na pytanie „jak to ma wyglądać„ śmieje się i pokazuje datę 01.04. Przez swój żart śmiejąc się, musiał uciekać na plebanię przed goniącymi go parafiankami.
Trzeba przyznać, że żart się proboszczowi udał ale parafianki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa👍😂😂😂
Nowe relikwie w parafii
30.03.25r w naszej parafii gościliśmy Ks. Biskupa Seniora Tadeusza Pikusa. Ksiądz Biskup wraz z ks. proboszczem Piotrem Jurczakiem oraz ks. wikariuszem Pawłem Sierakowskim wprowadzili do naszego kościoła relikwie Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Po poświęceniu relikwiarza Ksiądz Biskup
przewodniczył Mszy Świetnej i wygłosił homilię w której przybliżył wiernym postać Ks. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Na koniec Eucharystii parafianie podziękowali Ks. Biskupowi za tak piękny dar jakim są relikwie Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Następnie Ks. Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa a wierni mogli ucałować relikwie.
Zygmunt Szczęsny urodził się w 1822 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany został w atmosferze religijnej i patriotycznej, od najmłodszych lat był czcicielem Matki Bożej. W 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, któremu zlecił opiekę nad dziećmi oraz ludźmi chorymi i starymi. Jednym z zadań zgromadzenia było organizowanie szkół dla wiejskich dzieci. Wytrwale wzywał do ofiarności na rzecz ubogich, do otwierania instytucji wychowawczych i zakładów dobroczynnych. Sam założył sierociniec i szkołę. Sprowadził do stolicy Siostry Matki Bożej Miłosierdzia aby sprawowały pieczę nad dziećmi. Nieustannie pamiętał o ludziach biednych i zagubionych, okazując im wielką miłość, cierpliwość i wyrozumiałość.
Trzeba podkreślić, że relikwiarz w którym znajdują się relikwie Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego został ufundowany przez rodzinę Zofii i Sławomira Nowakowskich. Jesteśmy wdzięczni rodzinie za tak hojny dar.
W tym dniu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie Ks. Biskup na prośbę Ks. Proboszcza poświęcił i pobłogosławił krzyż adoracyjny który został ufundowany przez anonimowe osoby. Dziękujemy bardzo i wyrażamy wdzięczność darczyńcom.





Relikwie błogosławionych w naszej parafii
W pierwszą niedzielę postu 09.03.25r nasza parafia wzbogaciła się o relikwie bł. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Na Mszy Świętej o godzinie 11.30 biskup naszej diecezji ks. Piotr Sawczuk wraz z ks. proboszczem Piotrem Jurczakiem oraz wikariuszem ks. Pawłem Sierakowskim wprowadzili relikwie do naszej świątyni po czym nastąpiło poświęcanie przez ks. biskupa relikwiarzy w których zostały umieszczone relikwie.






Następnie ks. proboszcz powitał ks. biskupa oraz przybyłych na tę uroczystość kapłanów i została odprawiona Msza Święta której przewodniczył oraz wygłosił homilię ks. biskup.









Duszpasterz mówił min. o tym jak należy przeciwstawić się pokusom szatańskim, które są bardzo niebezpieczne dla naszej duszy. Zwrócił uwagę na osiem duchów zła tj. obżarstwo, nieczystość, chciwość, smutek, gniew, lenistwo, wyniosłość i pychę. Wskazał również na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę oraz bł. ks. Stefana Wyszyńskiego jako orędowników w walce ze złem.
Na zakończenie Eucharystii w imieniu wszystkich parafian podziękowanie ks. biskupowi złożyli Pani Ewa Buczyńska oraz Pan Janusz Kwasik.


Po mszy świętej parafianie mieli możliwość oddania czci błogosławionym przez ucałowanie relikwii.
Bardzo się cieszymy i jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar pozyskania relikwii. Jesteśmy pewni że nasza parafia wzmocni się duchowo a wierni jeszcze bardziej zbliżą się do Boga.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy chociaż w najmniejszym stopniu przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości a Państwu Ewie i Kazimierzowi Buczyńskim oraz Kółkom Żywego Różańca z Gałek za ofiarowanie pięknych relikwiarzy.
zdjęcia udostępnił – ks. Marcin Gołębiewski






Porządkowanie stawów
Na spotkaniu ks. Proboszcza z Radą Parafialną, została podjęta decyzja o uporządkowaniu terenu wokół stawów parafialnych. Prace polegały na usunięciu starych, powywracanych drzew oraz połamanych gałęzi. Na prośbę ks. Proboszcza, przez kilka sobót w 2024 i 2025 roku, mężczyźni z parafii bardzo ciężko pracowali aby uporządkować teren. Zgłosiło się wielu panów z piłami, siekierami i ciągnikami. Bardzo dziękujemy wszystkim za ofiarną pracę. Mamy nadzieję, że w przyszłości każda praca na rzecz parafii spotka się z nie mniejszym zainteresowaniem. Jeszcze raz wielkie dzięki.








Odznaczenia
10 stycznia w drohiczyńskiej katedrze Ks. Biskup Piotr Sawczuk odznaczył zasłużone osoby medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej. Wśród odznaczonych osób znalazły się nasze parafianki: Halina Bogaj, Janina Piech, Ewa Mitura, Janina Kalinowska. Wyrażamy wdzięczność za trud włożony w pracę na rzecz naszej parafii.

Jasełka
Jasełka to tradycja w naszym kościele. Dzięki staraniom ks. Pawła oraz Pani Katechetki mogliśmy obejrzeć jasełka w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej. Uczniowie bardzo starali się aby jak najlepiej oddać charakter tego wydarzenia. Dzieci dostały ogromne brawa. Rodzice możecie być dumni ze swoich pociech.








Wigilia
Czas obchodów Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy w naszej parafii uroczystą pasterką 24.12 o godzinie 24:00. Nasza świątynia rozbłysła kolorowymi światłami i piękną atmosferą jaka wytworzyła się wokół Szopki Betlejemskiej, w której powitaliśmy nowonarodzonego Jezusa. Śpiew kolęd i modlitwa sprawiły, że wróciliśmy do domów napełnieni wiarą, miłością i nadzieją na lepsze jutro.
Podnieś rękę, Boże Dziecię!
Błogosław Ojczyznę miłą!
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą,
Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami!
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.








Dekoracja kościoła
W tym roku dekoracją kościoła przed uroczystością Bożego Narodzenia zajmowały się wsie: Wasilew Skrzeszewski oraz Wasilew Szlachecki. Prace przebiegły bardzo sprawnie, ponieważ zebrało się sporo chętnych. Piękna Szopka Betlejemska oraz kolorowe świecące choinki nadały naszej świątyni wyjątkowego blasku. Serce się raduje kiedy tak wiele osób chce uczestniczyć w życiu naszej parafii. Dziękujemy!



Światełko z Betlejem
21 grudnia harcerze z Wirowa przynieśli do naszej parafii Betlejemskie Światło Pokoju. Jest to coroczna akcja, która niesie przesłanie pokoju, miłości i nadziei. W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „Kochaj Czynem”. Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło podróż po świecie z Christkindl w Austrii, partnerskiego miasta Betlejem, ponieważ niemożliwe było przywiezienie płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Dziękujemy harcerzom za podtrzymanie tradycji tej wyjątkowej akcji.




Wycieczka
14.12.2024r. wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy i Otrębus. Pierwszym punktem zwiedzania był kościół św. Stanisława Kostki w którego podziemiach znajduję się muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Po wspólnej modlitwie przy grobie ks. Jerzego i zwiedzaniu muzeum oraz mszy św. udaliśmy się do kościoła św. Andrzeja Boboli. Jeden z księży Jezuitów opowiadał nam historię św. Andrzeja Boboli i oprowadził po muzeum. Następnie zwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej po czym udaliśmy się do Otrębus na występ zespołu „Mazowsze” który przedstawił spektakl pt. „Betlejem Polskie”. Podsumowując można powiedzieć że wszystko udało się znakomicie. Było modlitewnie, pięknie i wesoło.







Święty Mikołaj
W dzień świętego Mikołaja 6 grudnia do dzieci przybyłych na mszę świętą przyszedł Mikołaj. Po krótkiej modlitwie i rozmowie z dziećmi rozdał maluchom prezenty. Dziękujemy Mikołaju że pamiętasz o naszych małych parafianach. Zapraszamy Cię na drugi rok z jeszcze większym workiem.

















Gietrzwałd 1877 Wojna Światów
23 Listopada dzięki staraniom naszego Ks. Proboszcza mieliśmy okazję obejrzeć film pt. „Gietrzwałd 1877 Wojna Światów”. Bardzo dziękujemy Pani dyrektor Zespołu Szkół w Skrzeszewie za udostępnienie sali oraz wszystkim którzy przyczynili się do projekcji tego filmu.




Parafialne obchody Święta Niepodległości
11 listopada została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował Ks. Proboszcz Piotr Jurczak. Po Mszy, w której uczestniczyli: Pani Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk, druhowie z OSP ze Skrzeszewa oraz uczniowie Zespołu Szkół w Skrzeszewie wraz z Panią dyrektor Joanną Kopówką i liczni parafianie, wszyscy udali się na miejscowy cmentarz pod pomnik 19 Pułku Ułanów Wołyńskich.
Zapalono znicze i złożono wieńce oddając w ten sposób hołd poległym w obronie Ojczyzny.















Konkurs na najładniejszy różaniec
Październik to miesiąc poświęcony M.B Różańcowej. Aby zachęcić dzieci do udziału w tej pięknej modlitwie Ks. Proboszcz ogłosił konkurs na najładniejszy różaniec. W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkola i klas młodszych szkoły podstawowej. Wykonane z różnych materiałów różańce zostały wyeksponowane na tablicy w kościele.

Koncert „Nie lękajcie się”

Licznie zgromadzeni parafianie skrzeszewscy wysłuchali koncert w 46 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Kard. Karola Wojtyły. Koncert prowadziła P. Zofia Paczóska Prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej. Współorganizatorem byli- Samorząd Województwa Mazowieckiego, Gmina Repki oraz Parafia Skrzeszew. Wysłuchaliśmy tradycyjne pieśni patriotyczne i Maryjne.




















Dożynki parafialne
22 września 2024r. odbyły się dożynki parafialne. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Ks. Tadeusz Pikus – Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej. Ekscelencja podkreślił znaczenie polskich rolników i podziękował za ich trud i poświęcenie, w zapewnieniu pożywienia, nam wszystkich.
Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk. Skierowała ona do rolników specjalny list z podziękowaniem i życzeniami.
Pięknie prezentowały się wieńce dożynkowe wykonane przez KGW w Czaplach Andrelewiczach, Gałkach, Liszkach, Wasilewie Skrzeszewskim i Szlacheckim oraz przez mieszkańców Skrzeszewa.
Po Mszy św. spotkaliśmy się w ogrodzie przy plebanii, gdzie Ks. Biskup połamał chleb i dzielił go, aby nikomu nie zabrakło tego Bożego daru.
Przygotowany został poczęstunek: bigos, kiełbaski, ciasta, podpiwek, lemoniada. Wszyscy zebrani mogli skosztować smakołyków przyrządzonych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu parafii.
























Odpust ku czci Św. Michała Archanioła
W uroczystość odpustową ku czci Św. Michała Archanioła w Skrzeszewie, odbyła się loteria fantowa. Cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem. Nagrodą główną był rower, ale każdy los wygrywał. Wśród nagród można było znaleźć wiele wartościowych książek, obrazków z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i innych drobiazgów. Każdy, kto kupił los odchodził usatysfakcjonowany, oczekując w napięciu na losowanie głównej nagrody. Losowanie to miało miejsce po zakończonej procesji. Ks. Jarosław Rzymski, który przewodniczył dzisiejszym uroczystością wyciągnął szczęśliwy los. Był nim numer 70. Niestety posiadacz szczęśliwego losu nie zgłosił się po odbiór wygranej. Czekamy na tę osobę do niedzieli 6 października. Jeżeli nie zgłosi się szczęśliwy posiadacz losu to po Mszy Św. o 11.30 odbędzie się kolejne losowanie.







Bierzmowanie
21 września w naszym kościele odbyła się ważna uroczystość. Uczniowie ze szkoły w Skrzeszewie przystąpili do Sakramentu Bierzmowania. Uroczystości przewodniczył Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk. Z rąk Ks. Biskupa bierzmowanie przyjęło 20 uczniów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby ta uroczystość miała wyjątkowy charakter.


